POLAZAK U PRVI RAZRED

O važnosti ČITANJA za razvoj djeteta saznajte više na:

O spremnosti za školu više možete pročitati u privitku ove podstranice!

Također, pri dnu ove stranice možete otvoriti i "Vodič za roditelje: Ulazak u svijet škole".

Prema novom PRAVILNIKU O POSTUPKU UTVRĐIVANJA PSIHOFIZIČKOGA STANJA DJETETA, UČENIKA TE SASTAVU STRUČNOGA POVJERENSTVA, postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta radi upisa u prvi razred osnovne škole po službenoj dužnosti pokreće ured državne uprave u županiji nadležan za poslove obrazovanja.

REDOVNI UPIS U PRVI RAZRED

U prvi razred obveznoga osnovnog obrazovanja upisuju se djeca koja do 1. travnja tekuće godine imaju navršenih šest godina života.

Stručno povjerenstvo

Stručno povjerenstvo čine: nadležni liječnik škole – specijalist školske medicine i djelatnici škole: stručni suradnik pedagog ili psiholog i/ili stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskoga profila, učitelj razredne nastave. U slučaju potrebe stručno povjerenstvo može zatražiti i mišljenje stručnjaka drugih specijalnosti.

Utvrđivanje psihofizičkoga stanja djeteta u školi obavljavaju djelatnici škole - članovi povjerenstva, a školski liječnik obavlja u zdravstvenoj ustanovi.

PRIJEVREMENI UPIS U PRVI RAZRED

Iznimno, na zahtjev roditelja ili skrbnika i na prijedlog stručnog povjerenstva, u prvi razred može se upisati dijete koje do 31. ožujka tekuće godine nema navršenih šest godina života. Za dijete koje do 31. kolovoza tekuće godine navršava šest godina, roditelj može podnijeti zahtjev županijskom uredu državne uprave za uvrštavanje u popis. Zahtjev za prijevremeni upis djeteta u prvi razred osnovne škole roditelj dostavlja uredu uz obrazloženje.  Prijevremeni upis odobrit će se djetetu koje postigne prosječne rezultate u odnosu na drugu djecu školske obveznike koji su pristupili postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja za upis u prvi razred osnovne škole.

ODGODA POLASKA U ŠKOLU

Odgoda upisa u prvi razred osnovne škole može se odobriti samo za jednu školsku godinu. Roditelj podnosi zahtjev za odgodu upisa županijskom uredu državne uprave nakon provedenog postupka utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta. Odgodu upisa roditelj može zatražiti:

– ako procijeni da će odgoda upisa pozitivno utjecati na djetetov psihofizički razvoj,

– ako je dijete uključeno u rehabilitacijske postupke koji će, prema procjeni stručnjaka, značajno utjecati na njegov psihofizički razvoj,

– ako se dijete nalazi ili će se početkom nastavne godine nalaziti na liječenju ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi u trajanju duljem od mjesec dana, ali samo u slučaju da u zdravstvenoj ustanovi u kojoj će se dijete liječiti nisu ustrojeni razredni odjeli,

– ako povjerenstvo predloži roditelju da podnese zahtjev za odgodom upisa.

Postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u razdoblju od 1. veljače do 15. lipnja tekuće godine.

O spremnosti djeteta za školu

Priloženi dokumenti:
Obriši dokument POCETAK_VELIKE.pdf POCETAK VELIKE.pdf