Eko projektni dan "Kap po kap, života slap"

najavljujemo za petak, 28. listopada

Tema ovogodišnjeg, 2. po redu, eko projektnog dana u našoj školi je VODA odnosno „Kap po kap, života slap“.

Dan započinje tjelovježbom, nakon čega učenici se uključuju u svoje radionice u kojima provode projektne aktivnosti.

Slijedi veliki odmor, a nakon toga se svi okupljamo u atriju i svaka skupina učenika predstavlja što je radila i do kakvih je rezultata došla.

Nakon toga, Udruga Zdenac života ima kratko predavanje za učenike i djelatnike Škole.

Eko dan se odvija bez školskog zvona.

ZAŠTO ODRŽAVAMO EKO PROJEKTNI DAN U ŠKOLI?

Dana 25. svibnja 2016. g., svečano smo podigli Zelenu zastavu pred Osnovnom školom Stobreč. Time smo postali 8. osnovna škola u Splitu koja je stekla međunarodni status eko-škole.
S provedbom eko-programa u Školi započeli smo tijekom šk. god. 2014./2015. (prije 2 godine).

Kako bi postali EKO škola morali smo proći 7 koraka:
1. Osnivanje odbora Eko-škole (u kojem sudjeluju učenici)
2. Ocjena stanja školskog okoliša
3. Plan djelovanja (Izrada programa rada za svaku šk. god.)
4. Praćenje stanja školskog okoliša (u školi i školskom vrtu) – učeničke eko-patrole
5. Uključiti eko teme u redovne nastavne sadržaje svih predmeta, od 1. do 8. r.
6. Obavješćivanje javnosti (pute školskih mrežnih stranica) i javnih medija
7. Napisati Eko-kodeks (u atriju Škole)

Eko status se obnavlja svake 2 godine.
Tijekom ove 2 školske godine obilježili smo u školi značajne eko datume poput Međunarodne godine svjetlosti, Svjetski dan štednje, Svjetski dan jabuka, Svjetski dan zdravlja, Svjetski dan voda, Svjetski dan planete Zemlja, Dan jabuka, Svjetski dan sporta… Dane zahvalnosti i kruha te Svjetski dan hrane obilježili smo školskom humanitarnom akcijom prikupljanja kruha za beskućnike našeg grada.

Tijekom dvije godine u Školi su djelovale i učeničke eko patrole. Njihov je zadatak praćenje i ocjenjivanje stanja unutarnjeg prostora Škole i njenog vanjskog okruženja (vrt i školsko dvorište).
Prikupljamo stari papir (prošle godine učenici su sakupili više od 1 tone), stare baterije i drugi otpad. Pridružili smo se svjetskoj i nacionalnoj akciji Zelena i plava čistka – najvećem ekološkom volonterskom projektu u Hrvatskoj.

Dio eko škole je i održavanje EKO PROJEKTNOG DANA u školi. Projektna nastava omogućuje učenicima da budu aktivni u procesu učenja, a time im daje priliku da uče s razumijevanjem. Projekt se provodi timski, u skupini učenika, a po završetku se predstavlja javno, u atriju škole.

Prošle godine smo organizirali eko dan pod nazivom „Zdravo živimo – maslinu volimo“. Učenici mogu sudjelovati u planiranju ovog dana svojim idejama i prijedlozima.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 26. 10. 2016.