Svjetski dan mentalnog zdravlja

10.10.

Svjetski dan mentalnog zdravlja

pravo je vrijeme da se podsjetimo na to kako

NEMA ZDRAVLJA BEZ MENTALNOG ZDRAVLJA,

te što to uopće je i kako možemo unaprijediti ovaj dio našeg zdravlja!

MENTALNO ZDRAVLJE

ne znači da smo veseli i sretni 24 sata dnevno! I neugodni osjećaji poput tuge i ljutnje su sastavni dio života, sasvim normalni i važni (ako ne prevladavaju u našem životu).

MENTALNO ZDRAVLJE

je stanje dobrobiti

u kojem svaka osoba - dijete i odrasla osoba

shvaća svoj potencijal (sposobnosti, talente...)

i može se nositi s normalnim životnim stresovima (poput loše ocjene, svađe s prijateljicom i sl...),

raditi produktivno i plodonosno (učiti, stvarati, raditi...) te

može doprinositi svojoj zajednici (vršnjačka pomoć, humanitarna pomoć, volontiranje...).

Uskoro će nam učenici 6.B svojim ilustracijama približiti pojam mentalnog zdravlja! Njihov uradak moći ćete pogledati u atriju Škole i na našim mrežnim stranicama!

10 KORAKA

ZA OČUVANJE MENTALNOG ZDRAVLJA

1. PRIHVATITE SEBE ONAKVIM KAKVI STE
Naša uvjerenja, porijeklo, kultura, religija, spol i životno iskustvo čini nas onakvim kakvi smo.

2. RAZGOVARAJTE
Većina ljudi se osjeća otuđenim i preopterećenim svojim problemima. Ponekad, pomaže ako o tome razgovarate i podijelite svoja osjećanja s nekim.

3. NJEGUJTE PRIJATELJSTVA
Ne morate uvijek biti jaki i sami se boriti. Prijatelji su važni, posebno u teškim vremenima.

4. UKLJUČITE SE U ZAJEDNICU
Upoznavanje novih ljudi i uključivanje u zajednicu može učiniti mnogo - i za vas i za druge.

5. BUDITE AKTIVNI
Redovno vježbanje može pomoći ako ste depresivni ili nervozni. To vam također daje više energije. Pronađite nešto u čemu uživate: sport, plivanje, šetnja, ples ili vožnja bicikla.

6. NAUČITE NEŠTO NOVO
Bilo da je to zadovoljstvo, prijateljstvo ili prilika za promjenu posla - povećat će vaše samopouzdanje.

7. UČINITE NEŠTO KREATIVNO
Bavljenje kreativnim aktivnostima pomaže ako ste nervozni ili u depresiji. To vam pomaže da povratite poljuljano samopouzdanje. Muzika, pisanje, čitanje poezije, slikanje/crtanje ili kuhanje - pronađite nešto u čemu uživate.

8. OPUSTITE SE
Pronađite vrijeme samo za sebe. Uključite u vaš dan stvari koje vas ispunjavaju: čitanje, slušanje muzike, sviranje ili meditacija - sve u čemu uživate i što vas opušta.

9. OBRATITE SE ZA POMOĆ
Znajte da je svakome ponekad potrebna pomoć. Nije sramota tražiti pomoć, čak i ako vam je neprijatno zbog toga. Obratite se prijateljima, roditeljima, liječniku.

10. NASTAVITE KORAČATI.

P.S. I ne zaboravite da je u životu „Pretežno vedro!“

objavio: Vedrana Ždero   datum: 10. 10. 2016.