Tjedan botaničkih vrtova

9. - 15. svibnja 2016.

Sekcija botaničkih i školskih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki Hrvatskog botaničkog društva, u suradnji s brojnim suorganizatorima, organizira ŠESTI „TJEDAN BOTANIČKIH VRTOVA, ARBORETUMA I BOTANIČKIH ZBIRKI“ od 9. do 15. svibnja 2016.

SVA DOGAĐANJA tijekom „Tjedna“ za javnost su potpuno BESPLATNA, no uz prethodne PREDBILJEŽBE na adresama pojedinačnih vrtova, arboretuma i drugih zbirki uključenih u ovu manifestaciju.

ŠTO JE BOTANIČKI VRT ?

Botanički vrt je zbirka živoga bilja koja služi znanstvenim i nastavnim ciljevima. Botanički vrtovi najčešće su povezani s fakultetima i visokim školama ili služe kao javni parkovi ili su samostalne znanstvene ustanove.

Bilje u vrtu može biti poredano: sistematski (prema filogenetsko-sistematskoj srodnosti), ekološki (zajedno se nalaze biljke analognih prirodnih staništa) i biljnogeografski (biljke su poredane po prirodnim flornim područjima kojima pripadaju).

Izvor:http://www.enciklopedija.hr/

Splitski botanički vrt

Godine 1910. Dragutin Hirc, hrvatski prirodoslovac, započinje svoj rad Flora i fauna Marjana ovim riječima:" Nema domaćeg i stranog botaničara koji ne bi prepoznao taj vrh kod grada Splita. Na ovom poluotoku nasadio se glasovit vrh Marjan, poznat u botaničkom svijetu kao Monte Marjan".
Nije, dakle, čudno što je na južnim padinama Marjana 1951 g. osnovan botanički vrt.

Na površini od oko 2 ha, u vrtu su bile zasađene  brojne biljke tropskih i suptropskih područja, dok se u sjevernom dijelu nalazila se autohtona mediteranska flora.
Botanički vrt nije bio samo pedagoška ustanova, već je promicao uzgoj i njegu biljaka i početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća uspješno surađivao sa brojnim botaničkim ustanovama širom svijeta.
Ovaj vrt je napredovao i funkcionirao do 1980-ih godina, kada počinje njegovo zapuštanje i propadanje.

U novije vrijeme Odjel za  biologiju PMF-a angažiran je na njegovoj obnovi.
Posebna pozornost će se posvetiti poticanju i razvijanju kulture njege i zaštite prirode, kao i  edukativnom i znanstveno-istraživačkom radu. Botanički vrt služit će za edukaciju studenata PMF-a i srodnih fakulteta, predškolske djece kao i učenika osnovnih i srednjih škola. U Botaničkom vrtu će se održavati terenska nastava, praktikumi, radionice te znanstveno-istraživački rad.

Izvor:http://www.marjan-parksuma.hr/kulturna-bastina/botanicki-vrt/

objavio: Vedrana Ždero   datum: 10. 5. 2016.