Dan darovitih učenika

A. Einstein i Učenička izložba

Iako ga smatraju jednim od najvećih umova čovječanstva na

početku svog životnog puta, Albert Einstein je pokazao sasvim drugačiju sliku od one koju danas vidimo. Progovorio je tek oko svoje četvrte godine, bio je neprimjetan i loš učenik, a za vrijeme studija nije volio niti je uvijek pohađao nastavu. Za profesore on je bio prava lijenčina. Bio je često nepažljiv, zbunjen, neorganiziran i često je sanjario. No baš to sanjarenje omogućilo mu je da vizualizira fizikalni svijet na način kao nitko do tada, da istražuje, doživljava i na kraju shvati našu realnost.

Vratimo se sada zajedno u prošlost, oči u oči s tim briljantnim znanstvenikom, i saznajmo tko je bio Einstein.

Poštovanje g. Einstein, i dobro nam došli. Recite nam kako vam se sviđa budućnost?

E: Pa iskreno, nikada nisam brinuo puno o budućnosti, jer kao što vidite, ona dolazi dovoljno brzo.

Recite nam malo o sebi, kakvom se osobom smatrate?

E: Po nasljeđu sam Židov, po državljanstvu Švicarac, ali po prirodi ljudsko biće, i samo ljudsko biće.

Puno stvari nas zanima, no možda najviše da nam kažete na koji način ste uspjeli otkriti toliko važnih stvari, i otkud vam toliko veliko znanje ? Ipak se zna da niste bili baš neki učenik.

E: Uz pomoć mašte. Nikad do otkrića nisam došao isključivo racionalnim razmišljanjem. Mašta je puno važnija od znanja. Može se sve znati, a ništa ne napraviti, dok se sa malo mašte može napraviti sve.

Jeste li u svojim otkrićima uvijek bili točni i precizni, ili mislite da ste koji put i pogriješili?

E: Puno puta, no onaj tko nikad nije pogriješio, nikad nije pokušao napraviti nešto novo.

Sigurno ste uvijek imali puno ideja u glavi. Kako ste određivali koje ćete slijediti?

E: Kad bih prosuđivao valjanost neke teorije, zapitao bih se, da sam Bog, bi li svijet uredio na taj način.

Što za vas predstavlja najveću sreću u životu?

E: Nikada nisam tražio udobnost i sreću kao ciljeve same po sebi. Ideali koji su me vodili na mome putu, i uvijek iznova davali mi snage da se suočim sa životom, bili su dobrota, ljepota i istina. Ako želiš živjeti sretan život, veži ga uz cilj, a ne uz ljude ili stvari.

Da niste fizičar, što biste bili?

E: Da nisam fizičar, vjerojatno bih bio glazbenik. Često razmišljam kroz glazbu, sanjarim kroz glazbu, svoj život promatram u glazbenim kategorijama. Glazba mi pruža najviše radosti u životu.

Kako općenito gledate na život?

E: Život je kao vožnja biciklom, treba neprestano ići naprijed, bez zaustavljanja, da se ne izgubi ravnoteža.

U što vjerujete?

E: Vjerujem da postoje samo dvije beskonačne stvati: svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam baš potpuno siguran.

Što mislite da je najveća opasnost u svijetu danas?

E: Čak znanost i tehnologija su dovele do velikih opasnosti, kao što su atomske bombe. Strašni strojevi čine naš život bezličnim, sprječavaju razvoj nekih naših osobina, i stvaraju bezlično okruženje. Stroj ne mari za ljudske osjećaje. Ne možete voljeti auto kao što volite konja.

Kakvu poruku biste poslali svijetu?

E: Svijet je opasno mjesto za život, ne zbog zlih ljudi koji čine zlo, već zbog dobrih ljudi koji to dopuštaju. Do promjena u srcu drugih doći će samo ako dođe do promjene u našem srcu i budemo li hrabro istupali.

Kakvu poruku biste poslali nama učenicima?

E: Ne brinite ako imate teškoća s matematikom, uvjeravam vas da ih ja imam još više. I zapamtite, ako je A uspjeh u životu, tada je A = X + Y + Z.

E: X je rad, Y je igra, a Z je držati jezik za zubima.

Što je za Vas matematika?

E: Čista matematika je, na svoj način, poezija, ideja logike.

Puno vam hvala g. Einstein, vidimo se u nekoj drugoj budućnosti, a do tada ćemo se potruditi da je napravimo ljepšom za nas i za druge.

Intervju organizirala:

Kristina Pleić, učit. fizike i matematike

U ulozi Alberta Einsteina: Martin Bralić, 8.a, u društvu novinarki (s desno na lijevo) Pauline Grčić, Lucija Grabovac ...

IZLOŽBA U ATRIJU ŠKOLE

objavio: Vedrana Ždero   datum: 16. 3. 2016.