MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI

15. 11. - 15. 12.

Učenica 7.a u suradnji s

policijskim službenicima Policijske uprave naše županije,

Jakovom Odrljin, Jelenom Meter te Antoniom Dukićem

izradila je prigodni plakat pod nazivom

"NE PROPUŠTAJ ŽIVOTNE PRILIKE!

Plakat prikazuje dio policijskog posla, konkretno postupak preliminarnog ispitivanja tvari nalik na drogu, pri čemu naša policija koristi suvremene međunarodno priznate testove. Potom se se tvar upućuje u naš poznati Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić" u Zagrebu na vještačenje.

iz atrija Škole:

pano priredile: školska psihologinja i Danira Udiljak iz 8.B

enlightened

NOVIJI OBLICI OVISNOSTI:

•    KOCKANJE
Oovisna osoba ne može odoljeti kockanju ili klađenju, čak i ako joj prijete teške posljedice u osobnom, obiteljskom i poslovnom životu – uključuje i igre poput lutrije i sportskih kladionica

VAŽNO je znati:

Mladi najčešće započinju svoj dodir sa svijetom kocke aktivnim sudjelovanjem u sportskim kladionicama.

•    OVISNOST O INTERNETU
(pretjerano korištenje osobnog računala i interneta dovodi do ove ovisnosti; posebno su izložena djeca i mladi koji nekritički i bez nadzora provode svo svoje slobodno vrijeme uz računalo)

VAŽNO je znati:

Ovisnost o internetu kod djece se može razviti ako djeca koriste Internet svaki dan više od 2 sata.

Kao dio našeg Školskog preventivnog programa, svake godine nastojimo obilježiti Mjesec borbe protiv ovisnosti.

Mjesec borbe protiv ovisnosti u našoj zemlji obilježavamo od 15. 11. do 15. 12. svake godine.

Cilj obilježavanja ovog mjeseca je upozoriti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga te potaknuti sve u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti.

Kao i svake godine, za učenike 7. razreda volonteri Crvenog križa održat će radionice namijenjene prevenciji zlouporabe alkohola, a svaki će razrednik i razrednica na svom satu razrednika održati radionicu ili raspravu na temu prevencije ovisnosti.

PORUKE DJECI:

heartVećina ljudi koje istinski poštuješ i kojima vjeruješ ne uzima drogu.
heartBiti pod utjecajem droge ima loše posljedice po zdravlje, stvara probleme s obitelji, društvom i policijom.
heartPoštuju te prijatelji, poštuješ sam sebe.
heartMlade osobe mogu naučiti kako donijeti pravu odluku i oduprijeti se negativnom utjecaju vršnjaka.

Svako dijete može početi uzimati drogu, a roditelji imaju ključnu ulogu u tome koriste li njihova djeca drogu.

Roditelji mogu pomoći svojoj djeci da izbjegnu droge:

yespraćenjem djetetovih aktivnosti i „ekipe“
yespoticanjem i nagrađivanjem uspjeha djeteta
yesobraćanjem pažnje na promjene ponašanja kod djeteta

Roditelji trebaju obratiti pažnju:

surpriseAko je uspjeh lošiji – što je uzrok?
surpriseAko dijete ne ide redovito u školu – zašto?
surpriseKoliko i na što dijete troši novac?
surprisepromjene poput češćih izlazaka, vrijeme izbijanja iz kuće, novi prijatelji

enlightened

Jeste li znali?

Kod odraslih osoba

za razvijanje alkoholne ovisnosti

treba i do 10 godina.

Kod tinejdžera

za razvijanje alkoholne ovisnosti

dovoljno je 6 mjeseci!

objavio: Vedrana Ždero   datum: 23. 11. 2015.