DAN NEOVISNOSTI

8. LISTOPAD

Jučer smo u našoj školi imali zajednički sat povijesti. Na trenutak smo se vratili u 1991. g., kada je tadašnji SABOR REPUBLIKE HRVATSKE jednoglasno je odlučio raskinuti sve državnopravne veze sa SFRJ.

Imali smo priliku čuti snimku povijesne rezolucije koju je pročitao Vladimir Šeks:

"Republika Hrvatska, od dana 8. listopada 1991. godine, raskida državnopravne sveze na temelju kojih je zajedno s ostalim republikama i pokrajinama tvorila dosadašnju SFRJ."

Upravo je ovim riječima 8-ga listopada 1991. tadašnji potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks objavio odluku Hrvatskog sabora o potpunoj neovisnosti Republike Hrvatske i prekidu svih državnopravnih veza sa Socijalističkom Federativnom Republikom Jugoslavijom. Odluka je donesena jednoglasno, a Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim niti jedno tijelo dotadašnje SFRJ, te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bivše države, koja - kao takva – više i ne postoji.
            Odluka je donesena u iznimno teškim ratnim okolnostima, u trenutcima kada su takozvana Jugoslavenska Narodna Armija i srbočetnički agresor već započeli s napadima i zvjerstvima na čitavom teritoriju Republike Hrvatske. Prethodnoga dana je istekla tromjesečna odgoda na Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti, koju je Sabor donio 25. lipnja 1991. godine. Naime, stupanje na snagu ove Odluke odgođeno je na zahtjev Europske zajednice na tri mjeseca od 7. srpnja, kako bi se jugoslavenska kriza pokušala riješiti mirnim putem. Onoga dana kada je istekla odgoda, 7. listopada, zrakoplovi JNA su zločinački bombardirali povijesnu jezgru Zagreba i Banske dvore u kojima je bilo smješteno tadašnje državno vodstvo na čelu s predsjednikom Franjom Tuđmanom, a s izravnom namjerom likvidacije. Dan kasnije, 8. listopada 1991., Hrvatski je sabor na sjednici održanoj na skrivenoj lokaciji – u podrumu zgrade INA-e u Zagrebu – donio povijesnu odluku o neovisnosti.
            Puno ostvarenja sna o vlastitoj državi tražit će od hrvatskog naroda još puno žrtava i patnje tijekom iduće četiri godine Domovinskog rata, ali će odluka Sabora od 8. listopada 1991. predstavljati jedan od pravnih temelja za stvaranje onoga što imamo danas – našu slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku.
            Stoga, svim učenicima i djelatnicima naše škole upućujemo čestitke povodom državnog blagdana - 8. listopada, Dana neovisnosti Republike Hrvatske!

Priredio:

Srđan Crnjak, prof. povijesti

objavio: Vedrana Ždero   datum: 8. 10. 2014.