ČIST I UREĐEN MARJAN

poziv građanima

Realizacija projekta „ČIST I UREĐEN MARJAN“ -  poziv građanima za pomoć

Poštovani,

Uskoro će započeti  realizacija projekta „ČIST I UREĐEN MARJAN“na inicijativu Dr. Joška Kalilića u suradnji s Javnom ustanovom Marjan.

Želja je svih ljubitelja Marjana temeljito očistiti i urediti park-šumu Marjan u što kraćem vremenu,prvenstveno kao protupožarnu preventivnu mjeru, te omogućiti što većem broju posjetitelja da na  što sigurniji, ugodniji i svestraniji način mogu uživati u svim sadržajima i ljepotama koje pruža Marjan na cijeloj svojoj površini.

Gradska Javna ustanova Marjan zadužena od grada Splita za održavanje park-šume Marjan čini sve što je moguće  u granicama svojih materijalnih sredstava i ljudskog potencijala. Međutim, broj zaposlenih djelatnika u toj ustanovi je nedovoljan u odnosu na veliku površinu park-šume Marjan ( 300 hektara ili oko 3.000.000 m2) koju treba kontinuirano održavati, te je potrebno organizirati čišćenje i uređivanješume na način da se među ljubiteljima Marjana ukljući što više dobrovoljnih grupa građana da im u tome pomognu.

Stoga je u organizacijskom smislu i prema projektu „ČIST I UREĐEN MARJAN“ park-šuma Marjan podijeljena na 1500 fiktivnih parcela od kojih svaka ima 2000 m2 i svoj privremeni broj. Za početak realizacije projekta formirano je 60 parcela od sjevernih vrata Marjana do uvale Bene uz šetalište M. Tartaglie s brojevima 1-60.

Grupa od 5-15 dobrovoljaca (individualnih ili iz raznih institucija - srednjih škola, fakulteta, sportskih klubova, udruga, privatnih ili državnih tvrtki itd.) bi preuzela 1 parcelu na koju bi oni dolazili povremeno u slobodnom vremenu prema svojoj želji i lijepom vremenu koja bise nakon početnog (nešto zahtijevnijeg) čišćenja i uređenja mogla s povremenim dolascima (uz minimalan trud i vrijeme) uspješno i trajno održavatiu takvom stanju uz stručni nadzor Javne ustanove Marjan.

Od alata je dovoljno imati vrtne škare, rukavice i nekoliko rola većih najlon vreća.

Autor projekta:

Mr. sc. Joško Kalilić, dr. med.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 30. 1. 2014.