Veselo uz Željku Horvat Vukelju

Mjesec hrvatske knjige

Veselo uz Željku Horvat-Vukelju

25.studenog 2013. god. s velikim smo veseljem ugostili jednu izuzetnu književnicu u našoj školskoj knjižnici - Željku Horvat-Vukelju!

Književni susret za male prijatelje od prvog do četvrtog razreda organizirala je školska knjižničarka. U pratnji svojih učitelja, napunili su školsku  knjižnicu „do krova“ .

Iskustvo, entuzijazam i energija prštali su iz svake priče koju je književnica ispričala, a koje se nalaze u njezinoj čarobnoj  torbi, Ljubici Torbič, zvanoj Violeta.

Književnica je objasnila u čemu sve nalazi inspiraciju te je čak i zasvirala na usnoj harmonici i sintesajzeru.

Ni djeca nisu samo promatrala - neki od njih su čak i sudjelovali! Djeca su prepoznala njezinu autentičnost i iskrenost pa su joj zauzvrat dali svoje strpljenje, pažnju i na kraju - pljesak!

Susret od 45 minuta proletio je „u hipu“, a brojni likovi koji su samo izlazili iz torbe gđe. Željke ostat će nam još dugo u sjećanju.

Prema riječima naše gošće, učenici naše škole bili su divna publika. Djeca su ovim susretom zavirila u svijet mašte drage nam književnice.

Iskreno se nadamo da će nam uskoro opet doći. Našu novu prijateljicu Željku i Ljubicu Torbič čekamo s nestrpljenjem.

Naša vrijedna učenica, Antonela Plazibat, intervjuirala je književnicu i zapisala njezina razmišljanja, savjete i preporuke.

Novinarka:   ŠTO VAS NAJVIŠE RADUJE KOD UREĐENJA MODRE LASTE?

Književnica:  Što me najviše raduje? Pa to bi bili razni materijali od dokumentarnih priča, stripova, enigmatike, učeničkih proznih djela i pjesama. No, kod pisanja pjesama djeca misle da se pjesme sastoje samo od rime, što nije istina. Trebala li bi pisati pjesme s temom, a ne da nabacuju rimu.

Novinarka: KADA STE OTKRILI DAR ZA PISANJE?

Književnica :  Jako rano  sam otkrila dar za pisanje. I s nestrpljenjem sam dočekala 5. razred  jer u moje vrijeme smo dobivali pravo na literarnu grupu.

Novinarka : ŠTO VAM JE NAJVEĆA INSPIRACIJA ?

Književnica:  Sve mi je inspiracija od špigeta (vezica) do poklopaca za lonce.

Novinarka : KOJA VAM JE NAJDRAŽA KNJIGA IZ DJETINSTVA ?

Književnica : To su bile „ Heidi“ od Johanna Heusser - Spyri ,  „Uzbuna na zelenom vrhu“ Ivan Kušan te „ Emil i detektivi“ od Erich Kastnera.

Novinarka : ŠTO PREPORUČUJETE SVOJIM ČITATELJIMA ?

Književnica: Neka puno čitaju i proširuju svoje znanje. Tako bolje razvijaju svoju maštu.

Novinarka: IMATE LI KOJI NEOSTVARENI SAN?

Književnica : Oduvijek sam željela naučiti svirati violinu i gitaru. Za violinu i nemam veliku sigurnost da ću je uspjeti naučiti svirati, ali ću gitaru sigurno uspjeti.

Novinarka : HVATA LI VAS NOSTALGIJA PRI SJEĆANJU NA DALMACIJU?

Književnica : Ne, jer jako  sam se navikla na Zagreb, ali oduvijek me veseli kada moram poslom u Dalmaciju, jer Dalmaciju u srcu imam.

Antonela  Plazibat VII. b

knjižničarka

Marina Vrvilo, mag.bibl.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 26. 11. 2013.