za osmaše!

predprijave za srednju školu

Dragi učenici osmih razreda i njihovi roditelji,

od 2. do 22. 12. 2013. g. svim učenicima 8. razreda bit će omogućena predprijava obrazovnih programa putem Nacionalnog informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole (NISpuSŠ).

Svrha i cilj predprijava učenika je dobivanje vrijednih pokazatelja o zanimanju osmaša za pojedine obrazovne programe srednjih škola te kreiranje obrazovne politike.

Svi učenici osmih razreda dobit će (ukoliko već nemaju) svoje korisničko ime i zaporku za ulazak u sustav upisa.

Za sada neće biti moguće pregledavanje osobnih podataka.

uskoro više!

Brošura Hrvatskog zavoda za zapošljavanje "KAMO NAKON OSNOVNE ŠKOLE" za naše područje dostupna je na http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10353

i na podstranici školske psihologinje!

enlightened Naime, u cilju informiranja o mogućnostima školovanja u srednjim školama na području Republike Hrvatske Hrvatski zavod za zapošljavanje svake godine objavljuje regionalne brošure za pet Hrvatskih regija o mogućnostima upisa učenika u srednje škole. U brošurama se nalaze opisi zanimanja, informacije o uvjetima upisa, stipendijama, školama i programima obrazovanja, učeničkim domovima, najtraženijim zanimanjima te uslugama profesionalnog usmjeravanja Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje.

Kao i proteklih godina, izradili su pet brošura, pri čemu svaka objedinjava podatke nekoliko okolnih županija. U svim brošurama zajedno dostupni su podaci i informacije važne pri upisu u srednje škole za cijelu Republiku Hrvatsku.

• Što je sve važno pri donošenju odluke?
  • Koje informacije trebamo prikupiti i kako do njih doći?
  • Gdje upitati za savjet?
  • U čemu nam mogu pomoći savjetnici za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje?
  • Kako izračunavamo bodove?
  • Koja su najtraženija zanimanja?
  • Kako do stipendije?...

enlightened Hrvatski zavod za zapošljavanje pruža uslugu profesionalnog usmjeravanja učenicima završnih razreda osnovne škole. Ona uključuje profesionalno informiranje i profesionalno savjetovanje, a provodi se u suradnji sa školama i roditeljima. Profesionalno usmjeravanje predstavlja tzv. ˝rane intervencije˝ i ima preventivno značenje kao pomoć pri donošenju adekvatnih odluka o izboru obrazovnih programa i zapošljavanja.

Profesionalnim informiranjem se učenicima i njihovim roditeljima pružaju informacije relevantne za donošenje odluka o nastavku školovanja, dok profesionalno savjetovanje uvažava i pokušava pomiriti individualne mogućnosti i potrebe učenika (sposobnosti, vještine, interese i motivaciju učenika) s mogućnostima obrazovanja i potrebama tržišta rada u pojedinoj regiji.

Pri tome se  posebna pozornost pridaje učenicima koji bi nakon završetka školovanja mogli imati otežan pristup tržištu rada. Najčešće skupine učenika kojima savjetnici za profesionalno usmjeravanje pomažu pri donošenju odluke o nastavku obrazovanja su:

• Učenici s teškoćama u razvoju - učenici koji su osnovnu školu završili prema posebnom ili prilagođenom programu ili redovnom nastavnom programu uz individualizirani pristup.

• Neodlučni učenici - učenici koji nemaju dostatne informacije te im je potrebna usluga informiranja o mogućim obrazovnim programima koji se mogu upisati u školama na području u kojem žive ili u obližnjim gradovima i mjestima, te o zapošljavanju pojedinih zanimanja na navedenim područjima

Uključivanju učenika u postupke profesionalnog usmjeravanja u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje prethodi dobivanje Mišljenja nadležnog školskog liječnika, a nakon obavljenih sistematskih pregleda liječnika školske medicine.

U postupku profesionalnog savjetovanja učenika (koji uključuje timsku obradu uz mogućnost psihološkog testiranja, intervjua te po potrebi liječničkog pregleda specijaliste medicine rada) stručni tim predlaže najprimjereniji odabir obrazovnog programa za nastavak obrazovanja.

Savjet o najprimjerenijem profesionalnom odabiru daje se u usmenom obliku, učeniku i/ili njegovu roditelju, dok se  pisano mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje izdaje temeljem Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole koju izdaje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta za tekuću školsku godinu.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 25. 11. 2013.