Eko škola i sprječavanje vršnjačkog nasilja

Članica Eko odbora OŠ Stobreč i učenica 5.b Tia Čagalj zajedno s još tri učenice 5.b, Lucijom Radosoljić, Marijetom Perković (također, članicama Eko odbora) i Magdalenom Koceić, ostvarila je ideju o školskom panou koji bi bio mjesto samo za pozitivne poruke.

Tako je u atriju naše škole nastala oglasna ploča za pozitivne poruke!

Kao Eko-škola, borimo se protiv različitih oblika zagađenja. Kada razmišljamo o toj temi prvo promislimo na

onečišćenje zraka, vode ili tla.

Ali, postoji i onečišćenje bukom koje, također, može negativno utjecati na biljni i životinski svijet, te naravno, čovjeka.

Najčešće, pod tim podrazumijevamo buku iz okoliša, posebno buku koju stvaraju cestovni promet i industrija.

Mnogi ljudi možda ne znaju da dugotrajno izlaganje buci, čak i pri razinama na koje smo navikli u gradskim područjima, ima znatne učinke na zdravlje. U većini europskih zemalja više od 50 % osoba koje žive u gradskim područjima izloženo je buci cestovnog prometa jačine 55 decibela ili više u izmjerenom dnevno-večernje-noćnom razdoblju. Prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), dugotrajno izlaganje toj razini buke vjerojatno ima negativne učinke na zdravlje.

Buka ometa san i otežava učenje u školi. Više saznajte putem infografike Europske agencije za okoliš u privitku.

Izvor

Međutim, naše su učenice, kao članice Eko odbora razmišljale malo šire - o tome kako grube riječi koje se, na žalost, često čuju vrijeđaju i ponižavaju. To je nasilje riječima!

Vikanje, ismijavanje, psovanje, također, čine buku koja, možda ne boli naše uši, ali boli naša srca.

Stoga, učenice poručuju da grube riječi zamijenimo riječima koje nas raduju, hrabre, podižu samopouzdanje onima koji ih slušaju, ali i onima koji ih govore, te grade prijateljski okoliš!

Na panou se već nalaze neke od pozitivnih poruka, a učenice su ostavile i prazne papiriće za pisanje novih te ideju za svaki razred...

Poduprite njihovu ideju, pridružite se u pisanju pozitivnih poruka!

Možemo započeti s riječi: "Oprosti...".

Priloženi dokumenti:
Info_buka.png (1.03 MB)

objavio: Vedrana Ždero   datum: 19. 5. 2024.

« Srpanj 2024 »