UPIS U SREDNJE ŠKOLE

Dragi osmaši i roditelji osmaša,

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta je donijelo Odluku o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u šk. god. 2013./2014.

U privitku možete otvoriti cjeloviti tekst ove Odluke, kao i popis predmeta posebno važnih za upis.

Sve upite o upisima u srednje škole možete postaviti na adresu e-pošte: upisi-srednje@mzos.hr.

Evo nekih detalja:

Prijave i upisi će se provoditi putem mrežne stranice Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole (NISpuSŠ).

U svakome upisnom roku kandidat se može prijaviti za upis u najviše pet škola
odnosno ukupno 10 obrazovnih programa.

Bodovat će se zajednički, poseban i dodatni element.

Zajednički element:

- prosjeci svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnoga obrazovanja;
- za upis u programe za stjecanje strukovne kvalifikacije i programe obrazovanja za vezane obrte u trajanju od najmanje tri godine, vrednuju se i zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz nastavnih predmeta Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik;
Na takav je način moguće steći najviše 50 bodova.

- za upis u gimnazijske programe i programe obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije u trajanju od najmanje četiri godine, vrednuju se i zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz nastavnih predmeta Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik te triju nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim vrstama obrazovnih programa (iz priloženoga Popisa predmeta posebno važnih za upis).
Na takav je način moguće steći najviše 80 bodova.

Poseban element:
- sposobnosti i darovitosti;

Dodatni element:

- uspjeh kandidata u otežanim uvjetima obrazovanja.

Umjetničke (likovne, glazbene i plesne) škole provode ispitivanje darovitosti kandidata za pojedine vrste umjetničkoga izraza.

Kandidat s teškoćama u razvoju ima pravo izravnoga upisa u programe obrazovanja za koje posjeduje stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje te ako zadovolje na ispitu sposobnosti i darovitosti u školama u kojima je to uvjet za upis.

Priloženi dokumenti:
Odluka_za_SS.pdf (318.77 KB)
Popis_za_SS.pdf (96.79 KB)

objavio: Vedrana Ždero   datum: 25. 1. 2013.