Europska noć istraživača

Posjetili smo Institut za jadranski kulture i melioraciju krša u Splitu

Otvoreni dani Instituta u okviru Europske noći istraživača bili su prilika da 20. rujna posjetimo Institut za jadranske kulture i melioraciju krša.

Otvoreni dani namijenjeni su učenicima osnovnih i srednjih škola, te široj javnosti. Posjetiteljima se predstavljaju laboratoriji Instituta i poljski višegodišnji nasadi u kojima se analiziraju molekularne, kemijske i biološke karakteristike različitih poljoprivrednih kultura i mikroorganizama.

Može se pogledati izložba grožđa, voća, povrća i aromatičnog bilja, tijekom koje  znanstvenici Instituta objašnjavaju posjetiteljima biološku raznolikost kultiviranog i divljeg bilja, te njihovu upotrebnu vrijednost.

Eksperimentalni kutak nudi učenicima da samostalno koriste mikroskop s preparatima biljaka, izoliraju DNA banane, urade kemijsku papirnatu kromatografiju soka od grožđa, evaluiraju glavne štetnike na poljoprivrednim kulturama, upoznaju karakteristike mediteranskog aromatičnog bilja i mediteranskih šuma.

Učenicima se mogu upoznati sa senzornim ocjenjivanjem maslinovog ulja.

Posjetitelji u razgovorima s znanstvenicima Instituta mogu saznati odgovore u vezi agronomije, prehrambene tehnologije, biotehnologije i šumarstva.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 20. 9. 2019.