Svehrvatska smotra za dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Đurđevac, 14. listopad 2018.

Prigodni program na manifestacija na Trgu sv. Jurja u Đurđevcu

Dana 13.10.2018. nastavnica Jerka Jakus i tri učenice šestih razreda,  Antea Carević, Ana Grabovac i Karla Matić, otputovale su u Đurđevac - grad picoka predstavljati našu školu i Županiju splitsko-dalmatinsku na manifestaciji Svehrvatska smotra za Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Đurđevac se nalazi u sjeveroistočnoj Hrvatskoj, u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Tamo smo nosile proizvode naše Učeničke zadruge „Lovorika“: maslinovo ulje, macerate od ljekovitog bilja koje raste u našem školskom vrtu, te sadnice lovora koje nam je pripremila naša teta Jela zajedno sa simboličkim lovorovim vijencima.

Također smo nosile i kolače koje su od domaćih proizvoda pripremile vrijedne mame i bake 6.b i 6.a razreda.

Sve to zajedno s još jednim tradicionalnim proizvodom iz naše županije – soparnikom, bilo je izloženo u nedjelju na našem štandu, na trgu koji nosi ime zaštitnika ovog gradića - Trg Sv. Jurja, u središtu šarmantnog i jesenjim bojama obojenog Đurđevca.

Brojne posjetitelje smo nudile marmeladom od smokava na kruhu ispod peke te kolačima i soparnikom, a za uspomenu smo poklanjali lovorove vijence.

Obišle smo brojne prekrasno ukrašene štandove drugih škola iz Hrvatske i Hercegovine te se upoznale s proizvodima njihovog kraja.

Nakon kraćeg prigodnog programa učenice su, odjevene u splitske narodne nošnje, sudjelovale i procesiji i na misi.

Kući smo se vratile umorne, ali pune dojmova i ideja za neke nove Dane kruha.

Naše učenice u narodnim nošnjama za štandom OŠ Stobreč

Tipična drvena kućica u Đurđevcu s rezbarenim picokom

Detalj naše prezentacije: domaća marmelada od smokava na kruhu ispod peke. Posjetitelji Smotre mogli su i okusiti okuse našeg kraja...

Crkva sv. Jurja u Đurđevcu

Voditeljica: Jerka Jakus, prof.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 17. 10. 2018.

« Ožujak 2024 »