Čestitamo Svjetski dan učitelja

5. listopad 2012.

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada.

Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni.

Cilj obilježavanja ovog dana je mobilizirati podršku za nastavnike kako bi se osiguralo da će učitelji i dalje ispunjavati potrebe budućih generacija te podići obrazovanje na razinu društvene važnosti i izvući učitelje iz poluanonimnosti i dati im društvenu važnost koju zaslužuju. Prigoda je to i za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihov utjecaj na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u našoj zemlji.

Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Zovem se Luka i idem u 7. razred.  Za nadolazeći  Dan učitelja , naša ravnateljica me zamolila da napišem prigodni sastav. Koliko god sam to smatrao obavezom, toliko sam bio i počašćen da napišem što znam, mislim i osjećam o našim učiteljima i profesorima.

Dobro se sjećam svog prvog školskog dana i svoje prve učiteljice Marije. Sjedajući u klupu sa svojim imenom , sa strahopoštovanjem sam gledao u svoju učiteljicu. Nakon prvih dojmova svidio mi se njen strog ali pravedan način rada. Počeo sam je doživljavati kao drugu mamu, a školu kao svoj drugi dom. Doista sam sretan išao u školu i sretan se vraćao. Poslije četvrtog razreda i rastanka sa našom učiteljicom dobio sam nove učionice, nove profesore i nove probleme. Trebao sam se naviknuti na sve njih i njihove metode rada. Ali i tu smo se brzo uhodali i sve je opet počelo teći glatko.

Polako rastem, raste i spoznaja u meni da nam profesori predstavljaju  i novo znanje i prijateljstvo. Dio sebe oni utkaju u nas i to ćemo nositi cijeli život. Da nije tako škola bi bila dosadna i ja ne bih s veseljem i bezbrižnošću  svaki dan dolazio u nju .

Biti učitelj ipak je jedno plemenito zanimanje i zahtjeva težak rad ali i rezultati su vidljivi odmah. Kada za još jednu  godinu zazvoni moje zadnje školsko zvono, znam da ću izaći s uspomenama na  neke divne ljude koji su dio sebe utkali u moj život.

Luka Jelavić - Šako

objavio: Vedrana Ždero   datum: 5. 10. 2012.

« Ožujak 2024 »