Posjet učenika 8. razreda Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar

Prošli tjedan je 2. generacija učenika osmih razreda posjetila Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar u pratnji svojih razrednika, Siniše Duhovića i Vedrane Perasović, te učitelja povijesti Srđana Crnjaka.

Javna ustanova “Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar” institucija je koja svojom djelatnošću čuva sjećanje na Domovinski rat i Bitku za Vukovar te spaja vukovarsku prošlost i budućnost.Memorijalni centar Domovinskoga rata smješten je u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade.
To je prostor koji predstavlja središnju točku svih aktivnosti, lokaliteta i organizacija povezanih sa sjećanjem na Domovinski rat i na tragediju Vukovara.​

Posjet učenika 8. razreda MC-u je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Tijekom dvodnevnog posjeta Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu.

Nakon toga, učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje se kroz predavanja vodiča uvode u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine.

Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici uče i o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara kroz posjet Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture.

Dvodnevni posjet Vukovaru završava Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike.

Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja.

Ministarstvo hrvatskih branitelja u potpunosti snosi troškove organizacije dvodnevnog boravka, što uključuje prijevoz, prehranu, smještaj i ulaznice u muzeje za učenike i njihove pratitelje.

yes Učenici OŠ Stobreč su osvojili 2. mjesto u kvizu znanja unutar projekta "posjet osmih razreda Vukovaru", a našu školu su na kvizu predstavljali učenici Marino Bušić i Luka Vuletić iz 8.a te Ivana Magdalena Vuletić iz 8.b.

yes Učenici su pred odlazak u Vukovar prikupili i pomoć za Socijalnu samoposlugu Vukovar.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 5. 2. 2018.

« Ožujak 2024 »