Naša škola domaćin 1. međuškolskog županijskog natjecanja učenika u emocionalnoj pismenosti

Prvog dana nacionalnog Mjeseca borbe ovisnosti

15. 11. 2017.

Foto: M. Reljić, 7.a

Središnji događaj ovogodišnjeg obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti u našoj županiji bilo je 1. međuškolsko natjecanje učenika u emocionalnoj pismenosti.

Dio je dugogodišnjeg javnozdravstvenog projekta Službe za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko - dalmatinske županije, u kojem OŠ Stobreč sudjeluje još od šk. god. 2011./2012.

Ime projekta vam je zasigurno poznato: Pretežno vedro!

Čast da budu domaćini pripala je našoj školi budući da se natjecanje temeljilo na edukativnoj društvenoj igri "Pretežno vedro" koju su osmislili učenici naše škole tijekom proteklih godina, a izradili je učenici Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju.

Na natjecanju je sudjelovalo 7 ekipa iz 7 županijskih škola, u svakoj po 6 učenika 5. odnosno 6. razreda: OŠ Brda, OŠ Meje, OŠ "prof. Filipa Lukasa", OŠ Stobreč, OŠ Strožanac, OŠ Trilj i OŠ Žrnovnica.

Svaka je ekipa dobila majice u svojoj boji...

Natjecanje su pratila i 2 povjerenstva: jedno učeničko i jedno stručno u kojem su sjedili predstavnici ustanova koje se u svom svakodnevnom radu bave populacijom djece i mladih. To su bili:

iz Agencije za odgoj i obrazovanje Podružnice Split – viša savjetnica Luči Lončar, dipl. defektolog
iz Poliklinike za rehabilitaciju osoba sa smetnjama u razvoju – dr. Zoran Vujnović, spec. psihijatrije
iz Osnovne škole Stjepan Ivičević, Makarska – Marica Garmaz, prof. psihologije, u zvanju savjetnice (od pvog dana u projektu Pretežno vedro)
iz Dječjeg vrtića Cvrčak, Solin – mr. spec. Žana Pavlović, psiholog – u zvanju mentorice i
 ____

Učeničko povjerenstvo se sastojalo od učenika predstavnika sljedećih osnovnih škola: OŠ Dobri, PŠ Košute, Trilj, OŠ Stjepan Ivičević Makarska, OŠ Tučepi.

Predstavnici HRT-a su popratili naše natjecanje (prilog se mogao pogledati istog dana na HRT 4 programu u Županijskoj panorami), kao i učenici novinari iz OŠ Brda.

Uskoro će ugledati svjetlo dana i video uradak o ovom natjecanju!

Radosno iščekivanje, radoznalost i uzbuđenje vladali su jučer našom školom, među učenicima - promatračima i natjecateljima, kao i njihovim mentorima. Nije ovo bilo natjecanje u znanju iz matematike, kemije, hrvatskog ili engleskog jezika, a nije bilo ni natjecanje u sportu.

Bilo je ovo prvi put da se natječemo u emocionalnoj pismenosti, pa još kroz igru! I učimo kroz igru!

Natjecanje se sastojalo iz  dvije cjeline. Na natjecanju škola (timova), prvo mjesto je zaslužila ekipa iz OŠ Žrnovnice, a na pojedinačnom, učenik iz OŠ Brda! Čestitamo pobjedinicima, ali i svim ekipama i učenicima te njihovim mentorima na uspješnom sudjelovanju.

Poseban je njihov doprinos u poticanju razvoja emocionalne pismenosti među djecom i mladima!

Posebno čestitamo učenicima OŠ Stobreč: Tonću Parlovu i Anđeli Vuković iz 5. razreda, te šestašima, Ani Bilonić, Rinu Matasu, Tei Pavičić i Antonii Visković! Bravo! Zahvaljujemo Marku Reljiću iz 7.a,  na praćenju natjecanja kao fotograf te na na odgovornom i pouzdanom označavanju početka i kraja svakog dijela natjecanja.

Treba kazati i to da je među petašima i šestašima u Školi vladao izniman interes za sudjelovanje u igri i natjecanju, te stoga nije bilo lako sastaviti ekipu!

Zahvaljujemo se kolegama OŠ Stobreč na razumijevanju i pomoći u uspješnoj organizaciji natjecanja, posebno školskoj knjižničarki i ravnateljici.

Posebnu zahvalu uputili smo Nastavnom zavodu za javno zdravstvo naše županije, posebno Službi za mentalno zdravlje, voditelju dr. Željku Ključeviću te na kraju, ali ne i najmanje važnoj, profesorici Mireli Grbić, voditeljici projekta Prteženo vedro!

Voditeljica: školska psihologica

objavio: Vedrana Ždero   datum: 16. 11. 2017.