3. EKO PROJEKTNI DAN

najavljujemo

U petak, 27. 10. 2017., u Školi planiramo organizirati 3. eko projektni dan.

Ovogodišnja središnja tema projektnog dana bit će

BIORAZNOLIKOST.

Foto: pixabay.com

yes ŠTO JE BIORAZNOLIKOST?

Bioraznolikost je sveukupnost svih živih organizama koji su sastavni dijelovi ekosustava, a uključuje raznolikost unutar vrsta, između vrsta, životnih zajednica te raznolikost ekosustava.

enlightenedZAŠTO JE BIORAZNOLIKOST VAŽNA TEMA?

Zbog velikih promjena koje čovjek uzrokuje u prirodi i prekomjernog korištenja prirodnih resursa dolazi do narušavanja prirodne ravnoteže. To se prije svega očituje u sve bržem nestajanju i izumiranju vrsta na Zemlji.

yes Bioraznolikost je od ključne važnosti za brojne ljudske aktivnosti.

Većina proizvodnje hrane moguća je samo radi prirodnih bogatstava kao što su plodno tlo i voda, te pčele koje oprašuju biljke i drveće.
Biljke čiste zrak otpuštanjem kisika i upijanjem štetnih onečišćivača.
Naši su ormari puni prirodnih tkanina kao što su pamuk, vuna i svila. Prirodni sustavi daju nam drvenu građu i druge materijale za izgradnju zgrada i namještaja.
Mnogi lijekovi, kao što je aspirin, prirodnog su podrijetla. Prirodni sustavi kao što su prašume i koraljni grebeni sadrže još neotkrivene tvari koje su važne za život i čija bi vrijednost mogla biti neopisiva...

yes BIORAZNOLIKOST U HRVATSKOJ

Hrvatska je po prirodnoj bioraznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja.

enlightened Gotovo je 30% našeg teritorija dio ekološke mreže Natura 2000*.

U svim područjima Hrvatske, nizinskim, planinskim i obalnim, izrazito je velika raznolikost staništa, što je rezultiralo bogatstvom vrsta.

enlightenedU Hrvatskoj je službeno zabilježeno oko 40.000 vrsta, iako se procjenjuje da ih je između 50 i 100 tisuća.

Imamo brojne endemske vrste, a u Hrvatskoj se nalazi i značajan dio populacija mnogih vrsta ugroženih na europskom nivou.
enlightened Prirodno bogatstvo Hrvatske ogleda se i u zaštićenim područjima, 19 nacionalnih parkova i parkova prirode.

* Natura 2000 je ekološka mreža sastavljena od područja važnih za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova Europske unije.

Njezin cilj je očuvati ili ponovno uspostaviti povoljno stanje više od tisuću ugroženih i rijetkih vrsta te oko 230 prirodnih i poluprirodnih stanišnih tipova.

Dosad je u ovu ekološku mrežu uključeno oko 30.000 područja na gotovo 20% teritorija EU što je čini najvećim sustavom očuvanih područja u svijetu.

ZANIMLJIVOSTI
- Prema procjenama znanstvenika, najmanje 10000 vrsta izumire svake godine
- Ovo se razdoblje smatra šestim masovnim izumiranjem u povijesti planeta Zemlje

Izvor:http://www.dzzp.hr/

objavio: Vedrana Ždero   datum: 23. 10. 2017.