Svjetski dan mentalnog zdravlja

10. listopada 2017.

enlightened U našoj školi ćemo među učenicima 5. i 6. razreda provesti natjecanje u društvenoj igri Pretežno vedro koja nas na zabavan način poučava o svijetu osjećaja i mentalnom zdravlju.

enlightenedBit će to priprema za međuškolsko natjecanje u istoj igri kojem će OŠ Stobreč biti domaćin u studenom 2017. g., u Mjesecu borbe protiv ovisnosti.

Svjetska federacija za mentalno zdravlje (engl. World Federation for Mental Health – WFMH) u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO)  je 1992. godine započela obilježavati Svjetski dan mentalnog zdravlja kako bi se podigla svijest o važnosti mentalnog zdravlja i njegovom promicanju te potaknulo na ulaganje u mentalno zdravlje.

Ovogodišnja tema je

Mentalno zdravlje na radnom mjestu.

Radno mjesto i posao koji radimo čine velik dio našeg života te utječu i na naše zdravlje. Kada je u pitanju zdravlje zaposlenika često se zaboravlja na mentalno zdravlje. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) ističu depresiju kao jednu od vodećih uzroka bolesti i invaliditeta u svijetu. Depresija je bolest koja sa sobom često nosi manjak produktivnosti pa i nemoći za rad.

Mentalno zdravlje mnogo je više od odsutnosti psihičkih bolesti i teškoća. SZO ga je definirala kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici. Iz ove definicije jasno je vidljivo koliko dobro mentalno zdravlje utječe na posao, no ne smijemo zaboraviti kako i posao često utječe na mentalno zdravlje. Jedan od najizazovnijih problema je stres na radu.  zdravlje na raduPrema podacima istraživanja koje je provela Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA), stres na radu je drugi najčešće prijavljivani zdravstveni problem povezan s radom u Europi.

Izvori stresa na radu odnosno psihosocijalni rizici mogu proizlaziti iz sadržaja i prirode posla te uvjeta u kojima se posao obavlja, ili iz obilježja radne organizacije.

Izvor:https://www.hzjz.hr/sluzba-promicanje-zdravlja/svjetski-dan-mentalnog-zdravlja-2/

Priredila:

Vedrana Ždero,

voditeljica Školskog preventivnog programa

objavio: Vedrana Ždero   datum: 10. 10. 2017.