Dani preventive i Dan škole

izložba plakata

U okviru ovogodišnjih županijskih Dana preventive, te u čast predstojećeg Dana naše škole, u ponedjeljak, 22. svibnja u atriju Škole (gornji kat) postavljena je Izložba plakata Nastavnog zavoda za javno zdravstvo naše županije, i to Službe za mentalno zdravlje koja predstavlja slikoviti presjek svih njihovih preventivnih aktivnosti koje su se održavale tijekom niza godina.

Ukupno 27 izloženih plakata pokazuje kontinuitet i bogatstvo preventivnih programa u našoj županiji.Izložbu je postavio učitelj likovne kulture, Predrag Lovrinčević u suradnji s knjižničarkom, Marinom Vrvilo.

U nekim aktivnostima, poput projekta Pretežno vedro, sudjeluje i OŠ Stobreč pa će vam zasigurno neki plakati biti i poznati!

Dođite i pogledajte!

Izaberimo u školi najljepši plakat...

Putujuća IZLOŽBA: PLAKATI ZA DUŠU

VIZUALNE KOMUNIKACIJE u promicanju zdravlja

Komunikacija je proces razmjene informacija preko dogovorenog sustava znakova.

Komunikacija ne obuhvaća prenošenje misli,  ono što izmjenjujemo s javnošću ili pojedincem su poruke koje skreću pozornost.

Komunikacije dijelimo na VERBALNE (korištenje riječi) i NEVERBALNE (glasovni i ne glasovni aspekti ponašanja koji se odvijaju u socijalnoj interakciji putem slika te osvještavaju određeni problem ili aktivnost.)

Vizualne komunikacije su vrsta neverbalne komunikacije kojom se uz pomoć likovnih elemenata i kompozicijskih načela prenosi poruka vizualnim putem što čini 80%  percepcije ljudskog bića.

Vizualnom komunikacijom prenosimo emocionalna stanja i stavove. Reguliramo tako i time određena neprihvatljiva ponašanja  te međuljudsku interakciju.

Gledanje je proces, a viđenje interpretacija, te se kompetencije trebaju aktivno učiti i savladavati jednako kao i druge vrste pismenosti uključujući i emocionalnu. Univerzalni jezik vizualne komunikacije posjeduje i estetsku i etičku dimenziju te stimulira intelekt. Jezik umjetnosti unapređuje društvenu interakciju i suradnju. Konačno, podjednako stimulira osjećaje i osigurava emotivno i duhovno ispunjenje.

Dobra vizualna komunikacija i njena održivost sa širom javnošću važan je čimbenik uspjeha u svakodnevnom radu i razvoju na području zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 22. 5. 2017.