DANI KRUHA i ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

prikupljanje pomoći za beskućnike

Učenički radovi

KRUH
Egipćani su zaslužni za prvi moderni kruh. Egipćani su bili toliko inovativni da su čak započeli i proizvodnju pekarskog kvasca te su uveli rafiniranje s ciljem uklanjanja ''nečistoća''. U kruh su dodavali sezam, med i voće. U Grčkoj je Hipokrat isticao kako nije svejedno jedemo li bijeli ili crni kruh. U Mračno doba su ljudi pripremali kruh od jeftinijih žitarica poput zobi, raži i ječma. Takav kruh se teško dizao i bio je vrlo taman. Marija Antoneta izrekla je povijesnu rečenicu ''Neka jedu kolače!''. Kruh se koristi u kućanstvu. U Sjevernoj Americi je brašno postalo jeftino i dostupno svima.

Barbara Tadin 6.b

POVIJEST KRUHA
Najstarije pripremana hrana je kruh, a jeo se još 12 000 godina prije Krista. Tada se radio od vode i divljih žitarica. Povijest kruha je i ujedno i povijest civilizacije jer je uzgoj žitarica doveo do prijelaza iz nomadskog načina života na poljoprivredu i formiranje gradova. Iako nam se katkad čini kako je današnja populacija skoro pa sve izmislila to nije tako i s kruhom. Prvi moderan kruh napravili su Egipćani.
Prvi su se kruhovi radili u špiljama na kamenim pločama. Tada je kruh više nalikovao tortiljama, a kasnije zahvaljujući Egipćanima koji su shvatili da će kruh postati mekši i poprimit će veći volumen dodaju li u tijesto kvasac, on poprima oblik današnjeg kruha. Osim toga pokrenuli su proizvodnju pekarskog kvasca i uveli rafiniranje s ciljem uklanjanja „nečistoće“. U kruh su još dodavali sezam, med i voće te taj kruh onda postajao kolač. Koliko je kruh bio važan Egipćanima možemo doznati iz činjenice da su pokapali kruh zajedno s pokojnicima.
                                         Lana Graovac, 6.b

KRUH
Kruh je proizvod koji se dobiva miješanjem različitih sastojaka . Dani kruha su povezani sa Svjetskim danom hrane kako bi se podigla svijest o važnosti zdrave prehrane , ekološke proizvodnje i očuvanje biološke raznolikosti . Datum dana kruha obilježava se u različitim vrtićima , školama , učeničkim domovima …
Na datum dana kruha u prostorijama škola postavljaju se izložbe plodova zemlje užeg zavičaja , kruha i drugih krušnih proizvoda … Osim toga na datum dana kruha djecu se upoznaje sa biljnim vrstama određenog kraja.
Datum dana kruha služi i kako bi se kod djece pobudila svijest kako glad u svijetu postoji kako su mnogi njihovi vršnjaci gladni. Datum dana kruha obilježava 17.listopada.

LUCIJA GRABOVAC 6.B

Vjeroučiteljica:

Niveska Klarić

I ove godine naša škola povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje organizira prikupljanje pomoći korisnicima prihvatilišta za beskućnice i beskućnike Udruge MoST iz Splita.
Učenici i djelatnici Škole iz međusmjene koji mogu donirati potrebite trebaju proizvode donijeti u školu u četvrtak, a iz jutarnje smjene u petak.

Mogu se donijeti konzerve hrane, mlijeko, kava, slatkiši te higijenske potrepštine.
Nakon toga, članovi MoSTa će prikupljenu pomoć predignuti u našoj školi.

Detalj iz atrija Škole - Sekcija likovnjaka

objavio: Vedrana Ždero   datum: 25. 10. 2021.