2014-10-09 08:14:25

SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA

10.10.

Sreća nije nešto što dobiješ gotovo.

Ona proizlazi iz tvog vlastitog djelovanja...

 

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 10. listopada Svjetskim danom mentalnog zdravlja. Obilježava se svake godine, a cilj mu je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja diljem svijeta.

Znamo li što je to uopće MENTALNO ZDRAVLJE?

Evo što je rekao svjetski poznati hrvatski liječnik dr. Andrija Štampar, tamo davne 1926 g.?

"Zdravlje je stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti“.

Mentalno je zdravlje sastavni dio općeg zdravlja osobe, a predstavlja važan izvor snage i sigurnosti za pojedinca i za obitelj.

Osoba koja je dobrog mentalnog zdravlja je zadovoljna, pozitivna, sposobna zasnovati obitelj i biti sretna u obitelji, prihvaća druge ljude, sposobna je stvarati i održavati prijateljstva, produktivna je na radnom mjestu, i dobro se nosi sa životnim nedaćama i stresovima.

Kako izgleda mentalno zdravlje u djetinjstvu?

Kada dijete skladno funkcionira u krugu obitelji, škole, vršnjaka i susjedstvu... 

Kada se osjeća se zadovoljno i sretno, pozitivno doživljava sebe, primjereno se emocionalno ponaša, uklapa se među druge, i može se nositi sa zahtjevima koji se postave pred njega (naravno, kada su zahtijevi primjereni njegovoj dobi i sposobnostima).

Put k dobrom mentalnom zdravlju počinje još od rođenja djeteta. U prvoj godini života između majke i bebe stvara se posebna, bliska, uzajamna i usklađena veza kroz koju dijete upoznaje svijet oko sebe, ali i samog sebe. Ta se veza zove privrženost. Ona nam služi kao kompas kroz život. Tada učimo najvažnije stvari u životu: tko sam ja, tko si ti, je li svijet sigurno i pouzdano u koje možemo imati povjerenja ili, pak, opasno mjesto, na koje ne možemo računati.

Ali, naravno da priroda nešto tako važno kao što je pribrženost ne bi prepustila samo jednoj osobi, pa na razvoj djeteta utječe cijela obitelj, vršnjaci i druge osobe koje srećemo tijekom života...

Dobra iskustva koja steknemo tijekom prvih godina u okruženju obitelji bit će naš štit i naša unutarnja snaga u trenucima nedaća...

Zahvaljući njima, naš će se mozak razvijati, bit ćemo spremni za učenje i druženje, bolje ćemo razumijeti odnose među ljudima.

Za naše mentalno zdravlje dobri odnosi s drugima jako su bitni, a oni (i djeca i odrasli) koji su sposobni sagledati i razmišljati ne samo o vlastitoj već i o perspektivi drugih osoba (druge djece, roditelja, učitelja...) prije će i bolje moći riješiti neki svoj problem, možda i spriječiti da se problem i pojavi!

Evo primjera kako majke to postižu?

Majka koja gleda dijete dok brzo, naglo pije mlijeko može reći:   “ O, dušo, uznemiren si, nemoj se bojati, stomačić te boli, jer prebrzo jedeš. Daj da te  smirim i zagrlim i bit će sve u redu...”   ŠTO MAJKA SVE DJETETU POKAZUJE OVOM JEDNOM JEDINOM REČENICOM?   Ona djetetu imenuje emociju (strah), što ju je izazvalo (prebrzo jedeš), otkriva mu da je ta emocija u vezi s izrazom lica (izgledaš uznemireno), da je povezana s tijelom (bol u stomaku) i da se može okrenuti drugima koji će pomoći  (majka će te smiriti i zagrliti).   prema Čajo, N. (2014.) prilagođeno  iz  “The Brain That Changes Itself

 


Osnovna škola Stobreč