DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Nacionalni dan prevencije vršnjačkog nasilja

Danas, zadnja srijeda u veljači obilježavamo Dan ružičastih majica.

Odijevanjem u ružičasto pokazujemo svoj stav o vršnjačkom nasilju.

To je način na koji se suprotstavljamo nasilju među djecom.
Nije dovoljno samo reći protivim se nasilju.
Treba to pokazati svojim ponašanjem, a danas i nošenjem ružičaste majice.

Ovaj se dan obilježava u svijetu od 2014. godine, a Hrvatski sabor je 2017. godine ovaj dan proglasio Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Iako je danas ružičaste boje bilo u svakom kutku naše škole, ipak to ne znači da smo stvari gledali kroz ružičaste naočale. Drugim riječima, razumijemo da problem vršnjačkog nasilja postoji svuda oko nas, u cijelom svijetu i upravo stoga su važne akcije poput današnje!

Veselo, zajedno i ponosno - tako su učenici 1.b s učiteljicom Mirjanom Žeravicom pokazali što je prijateljstvo:

Nimalo nisu zaostajali u pozitivnim porukama ni učenici 1. s učiteljicom Olgom Cerić!

Svoj stav hrabro su. jasno i glasno, pokazali učenici i učenice 4.a sa svojom učiteljicom:

Zašto baš ružičasta majica?

Ideja je nastala u znak protesta zbog nasilja koji se dogodilo u jednoj školi.

Učenik je bio izložen nasilju drugih učenika jer je u školu došao u ružičastoj majici kako bi tako podržao u liječenju svoju teško bolesnu majku. Naime, ružičasta trakica je simbol borbe protiv bolesti raka dojke. Sutradan su njegovi prijatelji u školu došli odjeveni u ružičaste majice u znak solidarnosti s njim. Tako je majica ove boje simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Svoj doprinos obilježavanju Dana ružičastih majica dali su i brojni djelatnici Škole (učitelji, stručni suradnici, ravnateljica, administrativno i tehničko osoblje škole...) svojim primjerom jasno su kazali NE vršnjačkom nasilju...

Pano na Naslovnici, snimljen u atriju Škole priredila je Sekcija likovnjaka s voditeljem, Predragom Lovrinčevićem, a učenici 8.b, također, pripremili su plakat na ovu temu koji vam ovdje prikazujemo!

Autori: M. Biskupović i A. Vidačković, 8.b

objavio: Vedrana Ždero   datum: 24. 2. 2021.